W sobotę i niedzielę (8-9 grudnia) Krosno było stolicą młodzieżowej piłki nożnej! VI Międzynarodowy Turniej „PROFBUD Cup 2018”, w którym w tej edycji zagrały drużyny z rocznika 2008 przyniósł mnóstwo pozytywnych sportowych emocji, a poziom rozgrywanych spotkań był bardzo wysoki. Nie mogło być inaczej, bo w „PROFBUD Arenie” zameldowały się czołowe akademie piłkarskie w Polsce, młodzi przedstawiciele klubów z najwyższych klas rozgrywkowych w Czechach, Słowacji, Szwecji i na Ukrainie oraz polska akademia piłkarska z Anglii.
Znakomicie w tych piłkarskich zmaganiach spisała się drużyna Beniaminka PROFBUD Krosno, która awansowała do Wielkiego Finału i zagrała o złoto z Legią Warszawa. Finał 5:3 wygrali zawodnicy Legii, krośnianie natomiast zebrali za swoją postawę sporo braw oraz pochlebnych opinii i cieszyli się z pierwszego medalu dla Beniaminka w sześcioletniej historii „PROFBUD Cup”!

W sobotę Beniaminek uczestniczył w zaciętej rywalizacji grupowej, w której rozegrał siedem spotkań a losy awansu do ćwierćfinału ważyły się do ostatnich sekund meczu z Lechem Poznań, który miał swoją dramaturgię. Gol dla krośnian w końcowych minutach dał zwycięstwo 3:2 i I miejsce dla Beniaminka w grupie A, z której do ćwierćfinału awansowała także Pogoń Szczecin, Escola Varsovia i szwedzka IF Brommapojkara. W popołudniowej serii grupy B najlepsi okazali się zawodnicy Legii Warszawa, a w czołowej ósemce turnieju zameldowali się także zawodnicy Jagiellonii Białystok, Zagłębia Lubin i Korony Kielce.W niedzielę przy żywiołowym dopingu sympatyków Beniaminka krośnieńska drużyna przystąpiła do pucharowej rywalizacji. Zwycięstwo 2:1 z Koroną Kielce i niezwykle emocjonujący mecz z Escolą Varsovia (2:2) zakończony zwycięską serią rzutów karnych i szałem radości na murawie dał Beniaminkowi upragniony finał.

Mecze o medale mogły przysporzyć o ciarki na plecach, zawodnicy mogli poczuć się jak na wielkiej piłkarskiej imprezie, witani brawami wychodzili na środek boiska, po czym stojąc przy polskiej fladze zaśpiewali Hymn Polski i zaczęło się! Pełne trybuny i świetna rywalizacja na boisku. Poziom tych spotkań mógł się podobać, choć stawka i emocje u samych zawodników były na pewno bardzo duże. Wiele znakomitych zagrań potwierdzających wysokie indywidualne wyszkolenie, piękne akcje, gole, parady bramkarzy. Z przyjemnością się to oglądało. Brąz wywalczyli zawodnicy Pogoni Szczecin pokonując Escolę Varsovia 5:2.W finale przy gorącym dopingu dla gospodarzy klasę pokazali zawodnicy Legii Warszawa, choć to Beniaminek PROFBUD Krosno miał lepsze otwarcie i mógł wyjść na prowadzenie. Legia w Krośnie była jednak bardzo mocna, otworzyła wynik meczu i strzelała kolejne gole. Beniaminek nie poddał się, mimo niekorzystnego wyniku walczył i zaczął trafiać do bramki, finał jednak i cały turniej zasłużenie wygrała ekipa z e(L)ką na piersi, a po końcowym gwizdku sympatycy młodzieżowej piłki nożnej nagrodzili obie drużyny brawami.

Paweł Tomkiewicz (trener Beniaminka U-11): „Graliśmy na wielu turniejach, z różnymi efektami. Raz bywało lepiej, raz gorzej, ale turniej „PROFBUD Cup” to zupełnie coś innego. Życzyłbym każdemu trenerowi, każdemu dzieciakowi i rodzicowi, aby przeżyć emocje, które towarzyszą w Finale tego turnieju. Trzy i pół roku jestem z tą drużyną i pierwszy raz byłem z nich tak dumny! Osobiście chciałbym podziękować każdemu – od kibiców, przez rodziców trenerów, organizatorów, sponsorów, dziennikarzy, aż po chłopaków. Myślę że to nasz wspólny sukces!”Zmagania młodych adeptów futbolu bacznie obserwowali goście i organizatorzy turnieju: Jacek Magiera (Reprezentacja Polski U-20), Marcin Włodarski (skaut PZPN, II trener Reprezentacji Polski U-18), Marcin Łazowski (II trener Reprezentacji Polski U-15), Dariusz Liana (trener Kadry Podkarpackiego ZPN), Tomasz Wacek i Mateusz Knap (trenerzy Beniaminka PROFBUD Krosno), którzy wybrali „Top 7”, czyli najlepszą siódemkę zawodników w „PROFBUD Cup 2018”! W „Top 7” znaleźli się „Król strzelców” Jakub Zawadzki (Pogoń Szczecin), zdobywca 15 goli, dwóch zawodników Beniaminka PROFBUD Krosno - Paweł Pelczarski (Beniaminek PROFBUD Krosno) i ), Patryk Prajsnar (Beniaminek PROFBUD Krosno) oraz Olivier Chałat (Escola Varsovia), Rasmus Bergvall (IF Brommapojkarna), „Najlepszy Bramkarz Turnieju” – Denys Stoliarenko (Legia Warszawa) i oczywiście „Najlepszy Zawodnik”, czyli MVP turnieju – zawodnik warszawskiej Legii Mikołaj Jasiński!

Podczas ceremonii zakończenia turnieju uczestnicy otrzymali nagrody w postaci gadżetów od głównego sponsora turnieju – firmy PROFBUD, a także naszych partnerów – Miasta Krosna i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zdobywcom pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca wręczyliśmy piękne szklane statuetki oraz medale! Legia triumf świętowała odśpiewując „We Are the Champions”, a kolorowe konfetti zasypało zwycięzców.Nagrody uczestnikom wręczali: Paweł Malinowski (Prezes PROFBUD), Piotr Skwara (Prezes MALBUD1), Jacek Magiera (Ambasador Turnieju „PROFBUD Cup”, selekcjoner Reprezentacji Polski U-20), Piotr Przytocki (Prezydent Miasta Krosna), Bronisław Baran (Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Krzysztof „Jankes” Jankowski, Joanna Kubit (Dyrektor ZSP nr 4 „Naftówka”), Jacek Adamski (Wiceprezes Podkarpackiego ZPN), Piotr Turbański (PRO Turnieje), Witold Śliwiński (DECOR – partner turnieju), Witold Skiba (EUROGYM – partner turnieju), Dominik Kozubal (przyjaciel turnieju).

Grzegorz Raus (organizator i pomysłodawca turnieju): „Nie wiem czy mogłem sobie wymarzyć coś więcej. Finał : Beniaminek – Legia. Krosno – Warszawa. Paweł Malinowski Prezes PROFBUD jest naszym wielkim przyjacielem ale i kibicem na trybunach na Łazienkowskiej w Warszawie gdzie mieszka ma Rodzinę i rozwija swoją firmę. Na "PROFBUD Arena" kilkaset osób ogląda finał. Obok Pawła siedzi Jacek Magiera – ambasador PROFBUD CUP, nasz przyjaciel i mający w sercu Legię. Piotr Skwara człowiek, który trzyma za nas zawsze oraz Prezydenci Miasta Krosna którzy ma okazję zobaczyć Beniaminka z Krosna w takim momencie, w największym wydarzeniu od lat w Krośnie w piłce młodzieżowej. Na trybunach zawodnicy i trenerzy z Pogoni, Escoli, Korony, Jagielloni, Zagłębia i szwedzkiej IF Brommapojkarna. Trenerzy Reprezentacji Młodzieżowych Polski. Wielu sympatyków Beniaminka i nasi partnerzy. Przed meczem hymn Polski, spikerzy czytają składy. Czytają nazwiska naszych chłopaków z Krosna i okolic, którzy zrobili razem z trenerami coś pięknego.”


Foto: Marcin Pirga

Podziel się tą informacją ze znajomymi: